“Πάλεψε” μέχρι το τέλος ο ΑΠΟΠ αλλά δεν τα κατάφερε!

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Basket League, η ομάδα Ανδρών του ΑΠΟΠ ηττήθηκε το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό “Άκης Κλεάνθους” στην Πάφο με σκορ 79-87 από τον Απόλλωνα Λεμεσού. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή ήττα της ομάδα τους Μάρκου Ασωνίτη στο πρωτάθλημα.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι παίρνοντας διαφορά 9 πόντων στο πρώτο μισό της περιόδου (17-8). Ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η περίοδος με το ισόπαλο 21-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ πήρε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα, που κρατούσε σε όλη τη διάρκεια, μέχρι το ημίχρονο (44-40).

Ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε καλύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πήρε το προβάδισμα μέχρι τα μισά της περιόδου (50-54). Στη συνέχεια, σταδιακά, ανέβαζε την διαφορά μέχρι τους 17 πόντους (54-71). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 25-16, όμως ο Απόλλωνας κράτησε και πήρε τη νίκη με 87-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 44-40, 54-71, 79-87