Ηττήθηκε στο ντέρμπι από την Ομόνοια η Πέγεια (εικ)

Την ήττα στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας δέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα της Πέγειας 2014. Το σύνολο του Γιάννη Χριστοδούλου έχασε με σκορ 1-2 από την Ομόνοια 29ς Μαΐου στο Δημοτικό Στάδιο Πέγειας για τα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ως κύριο σκοπό να διαφυλάξουν τα νώτα τους και το κατάφεραν. Οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το “άγονο” 0-0.

Στην επανάληψη η Ομόνοια κατάφερε νωρίς από δύο στημένες φάσεις να βάλει δύο γκολ και να βάλει γερές βάσεις για τη νίκη.

Από την μεριά της η Πέγεια παρότι βρέθηκε πίσω με 2-0, εντούτοις δεν παράτησε τον αγώνα. Αντιθέτως, κατάφερε να μειώσει κοντά στο 75ο λεπτό με το γκολ του Πόλυ Φιλίππου (αφού πρώτα η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσα, ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Με την σημερινή ήττα η ομάδα της Πέγειας παραμένει στους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Γ’ Κατηγορίας.