Τεράστια νίκη για την Εθνική Ελπίδων στη Λευκορωσία!

Πανάξια εκτός έδρας νίκη για την Εθνική μας και ελπίδες για καλύτερη συνέχεια στη διοργάνωση.

Στο πλαίσιο του 7ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 νίκησε στο Torpedo Zhodino Stadium την Λευκορωσία με 2-1.

Καλύτερη η Εθνική μας, δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσε να φτάσει σε μεγαλύτερο σκορ νίκης απέναντι στη Λευκορωσία.

Με την επιτυχία μας η Κύπρος πλησίασε την Λευκορωσία στον ένα βαθμό και ελπίζει σε καλύτερο βαθμολογικό απολογισμό στην προκριματική φάση που διανύουμε.

Με γκολ του Ρούελ Σωτηρίου στο 7ο λεπτό η ομάδα μας προηγήθηκε με 1-0 και στο 48ο λεπτό έφτασε στο 2-0 με τον Μάριο Περατικό.

Στο 87ο λεπτό η Λευκορωσία μείωσε σε 2-1 με πέναλτι και αφού προηγουμένως η ομάδα μας δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Ο Σάββας Δαμιανού χρησιμοποίησε τους Παρασκευά, Περατικό, Πηλέα, Αντωνίου, Κορρέα, Παναγιώτου, Μάμα, Ρόουλς, Κατσαντώνη (81′ Λουκά), Σωτηρίου, Κωνσταντίνου.

Την ερχόμενη Τρίτη η Κύπρος θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία στο ΑΕΚ Αρένα.