Το “πάλεψε” η Κύπρος μας απέναντι στους Λετονούς αλλά…

Την πρόκρισή της μετά το 1995 στο Eurovolley Ανδρών που θα γίνει το 2021 κατέκτησε η Λετονία που εξασφάλισε την πρωτιά στον Δ Προκριματικό Όμιλο που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 06 Σεπτεμβρίου 2020 στη Λευκωσία. Οι Λετονοί κέρδισαν την Εθνική μας με 3-0 σετ και κατέκτησαν την πρώτη θέση.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό με την Εθνική Κύπρου να τα δίνει όλα και να κοντράρει τους Λετονούς που κέρδισαν χάρις την εμπειρία τους. Η Λετονία κέρδισε τα σετ 25-15, 25-21, 25-23.

Eξαιρετικά  μπήκε στο πρώτο σετ η Εθνική μας και δεν άφησε τους Λετονούς να κάνουν το παιχνίδι τους 04-04. Με καλή υποδοχή και αιχμή τον Ελευθερίου ξεπεράσαμε ανώδυνα το 06-04 της Λετονίας και ισοφαρίσαμε 07-07. Οι Λετονοί διατηρούσαν μικρό προβάδισμα ενός – δυο πόντων αφού οι διεθνείς μας είχαν καλή υποδοχή και δεν τους άφηναν να ξεφύγουν. Ωστόσο, ένας άσος του Petrovs και μια άστοχη ενέργεια του Σιαπάνη έφερε το σκορ στο 15-11 για τη χώρα της Βαλτικής. Η Εθνική μας συνέχισε να προσπαθεί, αλλά να έχει αστοχία και η Λετονία ξέφυγε 20-14,ενώ ο Egleskalns που δημιουργούσε πολλά προβλήματα διαμόρφωσε το 22-15.Η Λετονία κέρδισε το σετ 25-15 σε 20’ και προηγήθηκα με 1-0 σετ.

Διακύμανση 1ου σετ: 02-02, 09-07,12-10,15-11,18-13,22-15,25-15

Mε δυο άσους του Νικόλα Ελευθερίου η ομάδα  μας μπήκε φουριόζα στο δεύτερο σετ και προσπέρασε 02-04. Η Λετονία όμως κατάφερε να προηγηθεί 06-04 και να διατηρήσει την πρωτοπορία με τους διεθνείς να παλεύουν κάθε φάση. Αυτή η αγωνιστικότητα οδήγησε την Εθνική μας στην ισοφάριση 10-10. Η Λετονία πήρε εκ νέου τα ηνία και μετά από κακή υποδοχή της ομάδας ο Svans με τέλειωμα έκανε το 15-12 αλλά ένα ντεμαράζ της Εθνικής μας και διπλό μπλοκ από Προδρόμου – Σιαπάνη έφερε νέα ισοπαλία 15-15. Η Λετονία ανέκτησε ξανά το προβάδισμα 21-17 ενώ οι διεθνείς συνέχισαν να το παλεύουν. Η Εθνική μας δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει και μείωσε σε 23-21 αλλά δεν τα καταφέραμε και σε 26’ χάσαμε το σετ 25-21 σε 26’ μένοντας πίσω 0-2 στο σκορ.

Διακύμανση 2ου σετ: 02-04, 06-04, 08-07,10-10,15-12,15-15, 21-17, 25-21

H Eθνική μπήκε με ενθουσιασμό στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 02-05 έχοντας πολύτιμες βοήθειες και από τον Οδυσσέα Σαββίδη. Οι Λετονοί ισοφάρισαν 06-06 και προηγήθηκαν 09-07 και 13-10σε ένα  κατά τα άλλα  αμφίρροπο αγώνα. Η Εθνική μας δεν τα έβαλε ποτέ κάτω και μείωσε ξανά στον πόντο 15-14 με τον Σιαπάνη. Οι Λετονοί κατάφεραν πάλι να ξεφύγουν με τον Platacs 19-16, αλλά ο Σιαπάνης ισοφάρισε 19-19 και έδωσε άλλη τροπή στο σετ. Στην επόμενη φάση με μπλοκ προηγηθήκαμε 20-21 με την είσοδο του Παφίτη. Το σετ ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» με τους Λετονούς να προηγούνται 24-23 και να κερδίζουν σε 25’ 25-23 κατακτώντας τη νίκη με 3-0 και την πρόκριση.

Διακύμανση 3ου σετ: 00-02, 02-05, 06-06, 12-09,15-14, 16-15, 19-16,20-21, 25-23

ΛΕΤΟΝΙΑ(A. KEEL): Svans 14, Sauss 9, Egleskalns 7, Petrovs 1, Ozolins 15, Adamovics 7 – Λίμπερο: Ivanovs 47% -29% άριστες – Aλλαγές: Platacs 9.

ΚΥΠΡΟΣ(J.CANNESTRACCI): Αυγ. Σαββίδης 2, Χρυσοστόμου 1, Προδρόμου 3, Αλεξίου 4, Σιαπάνης 14, Ελευθερίου 10 – Λίμπερο: Αντωνίου 50% υποδοχή -36% άριστες – Αλλαγές: Παφίτης 1, Μαυρομμάτης,O. Σαββίδης 2, Στρουκάρεβιτς.

Διαιτητές: Β. Βασιλειάδης (Eλλάδα) – B. Valentar (Σλοβενία)

Κομισάριος των αγώνων: Περικλής Μπακοδήμος (Ελλάδα)