Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΟΠ στην τελευταία του συνεδρία, ενέκρινε την τροποποίηση της προκήρυξης των Πρωταθλημάτων Νέων Κ19 Α΄, Β’ και Γ’ Κατηγορίας, σχετικά με τον αριθμό των ομάδων που προβιβάζονται και υποβιβάζονται στα Πρωταθλήματα αυτά.

Σύμφωνα, την τροποποίηση, ισχύουν τα ακόλουθα:

•Υποβιβασμός των δύο τελευταίων ομάδων του βαθμολογικού πίνακα Πρωταθλήματος Κ19 Α’ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2019/20 στο Πρωτάθλημα Κ19 Β’ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2020/21.

Άνοδος των δύο πρώτων ομάδων του βαθμολογικού πίνακα Πρωταθλήματος Κ19 Β’ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2019/20 στο Πρωτάθλημα Κ19 Α Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2020/21

Μετά την απόφαση αυτή, στο Πρωτάθλημα Κ19 Α’ Κατηγορίας 2020/21 θα συμμετάσχουν 14 ομάδες.

•Υποβιβασμός δύο τελευταίων ομάδων του βαθμολογικού πίνακα Πρωταθλήματος Κ19 Β’ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2019/20 στο Πρωτάθλημα Κ19 Γ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2020/21.

Άνοδος των δύο πρώτων ομάδων του βαθμολογικού πίνακα Πρωταθλήματος Κ19 Γ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2019/20 στο Πρωτάθλημα Κ19 Β Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2020/21.

Μετά την απόφαση αυτή, στο Πρωτάθλημα Κ19 Β’ Κατηγορίας 2020/21 θα συμμετάσχουν 14 ομάδες.

•Στο Πρωτάθλημα Κ19 Γ’ Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2020/21 παραμένουν οι 14 ομάδες που αγωνίζονταν στο Πρωτάθλημα Κ19 Γ’ Κατηγορίας την αγωνιστική περίοδο 2019/20 και σε αυτές, θα  προστεθούν και οι δύο ομάδες που υποβιβάζονται από το Πρωτάθλημα Κ19 Β’ Κατηγορίας.

Επίσης, οι τέσσερις ομάδες που θα ανεβούν από την Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ στην Γ’ Κατηγορία Ανδρών 2020/21 πρέπει βάση Προκήρυξης να έχουν ομάδα Κ19 που θα αγωνίζεται στα Κ19 Γ’ Κατηγορίας.

Μετά την απόφαση αυτή, στο Πρωτάθλημα Κ19 Γ’ Κατηγορίας 2020/21 θα συμμετάσχουν 20 ομάδες.

Τρόπος Διεξαγωγής Πρωταθλήματος Κ19 Γ Κατηγορίας 2020/21:

Το Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Στην Α’ φάση οι ομάδες θα χωριστούν σε δύο ομίλους των 10 ομάδων και θα αγωνιστούν σε δύο γύρους (σύνολο 18 αγωνιστικές).

Οι δύο όμιλοι (ο διαχωρισμός έγινε βάσει της κατάταξης στα Πρωταθλήματα 2019-2020):

Α’ όμιλος: Αχυρώνας Λιοπετρίου, Ομόνοια Ψευδά, ΜΕΑΠ Πέρα Χωριού Νήσου, Χαλκάνορας Ιδαλίου, Ελπίδα Αστρομερίτη, ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς, Διγενής Ορόκλινης, Αμαθούς Αγίου Τύχωνα, Ομόνοια 1948, ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς.

Β΄ όμιλος: Οθέλλος Αθηαίνου, Π.Ο. Ξυλοτύμπου 2006, Εληά Λυθροδόντα, Ηρακλής Γερολάκκου, Π.Ο. Ορμήδειας, ΑΠΟΝΑ Ανάγυιας, Ο Κορμακίτης, Κούρρης Ερήμης, Πέγεια 2014, Ολυμπιάδα Λυμπιών.

Στη Β’ φάση,  θα αγωνιστεί η 1η ομάδα του Α’ ομίλου εναντίον της 2ης ομάδας του Β’ ομίλου και η δεύτερη ομάδα του Α’ ομίλου εναντίον της 1ης ομάδας του Β΄ ομίλου σε διπλούς αγώνες.

Οι νικήτριες ομάδεςθα εξασφαλίσουν αυτόματα την άνοδο τους στο Πρωτάθλημα Κ-19 Β’ Κατηγορίας ενώ θα αγωνιστούν και σε μονό τελικό για ανάδειξη Πρωταθλήτριας ομάδας.

Οι ηττημένοι θα αγωνιστούν στο μικρό τελικό και η νικήτρια ομάδα θα εξασφαλίσει την άνοδο της στο Πρωτάθλημα Κ-19 Β’ Κατηγορίας.