ΡΕΤΡΟ (2003): Η απίθανη ΓΚΟΛΑΡΑ του Γιοβάνοβιτς επί της Ομόνοιας (βιντ)

Το ημερολόγιο έδειχνε 23 Αυγούστου του 2003 και η Αθλητική Ένωση Πάφου ριχνόταν με το “καλημέρα” του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας στα βαθιά, καθώς καλείτο να αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης την Ομόνοια Λευκωσίας στο στάδιο Γ.Σ.Π.

Το “τριφύλλι” από νωρίς άσκησε αφόρητη πίεση στην άμυνα της ΠΑΦΙΤΙΚΗΣ ομάδας και κατάφερε στο 24ο λεπτό να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Νικόλα Γεωργίου να χρίζεται σκόρερ.

Από την μεριά της η ΑΕΠ έδειχνε να πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο και παρά το γκολ που δέχθηκε δεν τα έβαλε κάτω. Μάλιστα, με τον αρχισκόρερ της την τότε εποχή, Σάσα Γιοβάνοβιτς, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με ένα γκολ “ποίημα”.

Ο Σερβοκύπριος επιθετικός στο 35ο λεπτό αφού πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και προσπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, επιχείρησε ένα “ψιλοκρεμαστό” σουτ από περίπου 35 μέτρα απόσταση, με το οποίο “κρέμασε” τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας Μιχόπουλο για το 1-1.

Για την ιστορία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1, με δύο γκολ του Ράινερ Ράουφμαν.