ΡΕΤΡΟ (2000-01): Το επικό διπλό της ΑΕΠ μέσα στο «Τσίρειο» επί της ΑΕΛ (εικ+βιντ)

Μεγάλες νίκες χάρισε στους οπαδούς της στην αγωνιστική περίοδο 2000-2001 η νεοσύστατη τότε ομάδα της Αθλητικής Ένωσης Πάφου (ΑΕΠ).  Ένα εξ’ αυτών και το ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό μέσα στο «Τσίρειο» στάδιο επί της φοβερής και τρομερής τότε ΑΕΛ με σκορ 1-0.

Ο αγώνας ήταν για πολύ γερά νεύρα καθώς επικρατούσαν «μάχες» μέσα στον βούρκο του γηπέδου της Λεμεσού. Μοναδικός σκόρερ του ματς χρίστηκε ο Θέμης Αγαθοκλέους. Ο δυναμικός κεντρικός αμυντικός των φιλοξενουμένων στο 75ο λεπτό με σουτ από το ύψος του πέναλτι χάρισε μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Θα ήταν παράλειψη μας αν δεν αναφερόμασταν στον “ήρωα” της ΑΕΠ στο συγκεκριμένο ματς. Ο τερματοφύλακας της ΠΑΦΙΤΙΚΗΣ ομάδας Ντίνος Κωνσταντίνου κατέβασε «ρολά» αποκρούοντας δύο πέναλτι. Το πρώτο στο 9ο λεπτό και αφού ο διαιτητής υπέδειξε τρεις φορές επανάληψη (Ο Κωνσταντίνου απέκρουσε το 1ο και το 3ο) και στο 96ο λεπτό κρατώντας απαραβίαστη την εστία του.