“Υποκλίθηκε” μπροστά στην ανωτερότητα της Ομόνοιας 1948 ο Φοίνικας Αγίας Μαρίνας

0
495

Την ήττα με το βαρύ 5-1 γνώρισε σε εκτός έδρας ματς το απόγευμα του Σαββάτου ο Φοίνικας Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ομόνοια 1948. Ο αγώνας ήταν για τα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Πολύ νωρίς στον αγώνα και συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό ο Στέλιος Σοφοκλέους προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα μετά τον τραυματισμό του Παπάζογλου στο αριστερό χέρι. Την θέση του Ελλαδίτη “κήπερ” πήρε ο Ανδρέας Γεωργίου.

Η ομάδα της Γιαλιάς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενη το πολύ καλό ξεκίνημα της στον αγώνα. Συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό ο Ηλίας Χρυσάνθου με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 1-0 υπέρ του Φοίνικα.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι με τον Νεάρχου να ανατρέπεται καθαρά μέσα στην μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σιακαλλής, ο οποίος νικήθηκε από τον Ανδρέα Γεωργίου. Ο τερματοφύλακας του Φοίνικα παρότι “κρύος” κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης και αυτό ήρθε από μία ανυποψίαστη φάση. Στο 30ο λεπτό ο Μαυροφτής με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της εστίας του Φοίνικα σημειώνοντας το 1-1.

Στο 38ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στον αγώνα. Ο Νεάρχου έπεσε σε διεκδίκηση στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε αμέσως το σημείο της άσπρης βούλας. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση και σημείωσε το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δύο γκολ που δέχθηκαν αποσυντόνισαν την άμυνα του Φοίνικα, με τους επιθετικούς της Ομόνοιας να βρίσκουν πολλούς ανοικτούς “διαδρόμους” προς την εστία του Γεωργίου. Στο 40ο λεπτό ο Ανγκέλοβ βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 3-1.

Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη του α’ μέρους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με κύριο εκφραστή τον πολύ κινητικό Γκρέγκορς, ωστόσο δεν κατάφεραν στις ευκαιρίες που βρήκαν να σκοράρουν. Το 3-1 ήταν και αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν απ’ εκεί που έμειναν στο α’ μέρος. Στο 67ο λεπτό μάλιστα κατάφεραν να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη με τον Ανγκέλοβ και πάλι να χρίζεται σκόρερ με πλασέ. Το 4-1 “εξανέμισε” κάθε ελπίδα του Φοίνικα για να πάρει βαθμολογικό κέρδος.

Λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Νεάρχου έδωσε έτοιμο γκολ στον Νεοφύτου, ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 υπέρ της Ομόνοιας.