“Αεράτη” η Γεροσκήπου FC στο Ακρωτήρι, έφυγε με το διπλό (εικ+βιντ)

Με το διπλό στις αποσκευές της έφυγε η Γεροσκήπου FC από το Ακρωτήρι, καθώς κέρδισε με 3-1 την τοπική ΑΠΕΑ για τα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Η ομάδα του Γιώργου Πολυβίου ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα χωρίς να δώσει δικαιώματα στον αντίπαλο.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Κώστας Σολωμού στο 43ο λεπτό. Ο έμπειρος φορ με ωραίο σουτ σημείωσε το 0-1 το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γεροσκήπου με το “καλημέρα” διπλασίασε τα γκολ της. Αυτή την φορά ο Χρήστος Χ”Ζηνοβίου με σουτ σημείωσε το 0-2.

Έχοντας ψυχολογία στα ύψη και χωρίς άγχος οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κι’ άλλες φάσεις να σκοράρουν. Σε μία εξ αυτών ο Ανδρέας Χ”Ζηνοβίου με κεφαλιά μετά από κόρνερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.

Το μόνο που κατάφερε η ΑΠΕΑ ήταν να μειώσει και να διαμορφώσει το τελικό 1-3 με κοντινό πλασέ.

Με το σημερινό τρίποντο η Γεροσκήπου FC άνοιξε περαιτέρω την ψαλίδα από την ζώνη που υποβιβασμού και μπορεί να νιώθει ασφαλείς από την 9η θέση και τους 26 βαθμούς.