Σε ένα παιχνίδι που ήταν γεμάτο από δύναμη και πάθος, η Γεροσκήπου FC επικράτησε με 2-1 του Φοίνικα Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς στο ΠΑΦΙΤΙΚΟ ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ.

Η ομάδα του Γιώργου Πολυβίου ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο Δημοτικό Στάδιο Γεροσκήπους “Μιχ. Κυπριανού”. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στα μέσα του α’ μέρους με το απευθείας κτύπημα φάουλ του Ανδρέα Χατζηζηνοβίου.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αντέδρασαν και πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφεραν το ματς στα ίσα! Ο διαιτητής του αγώνα καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Φοίνικα για χέρι στο 40ο λεπτό. Από την άσπρη βούλα ο Ηλίας Χρυσάνθου ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γεροσκήπου ήταν πιο απειλητική προς την εστία του Φοίνικα, ωστόσο δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε. Από την άλλη η ομάδα του Στέλιου Σοφοκλέους πιστή στο αγωνιστικό της πλάνο έδειχνε ότι μπορεί να πάρει βαθμολογικό κέρδος από τον αγώνα.

Η φάση που έκρινε τον αγώνα ήρθε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Μετά από κακή απομάκρυνση της μπάλας από αμυντικό του Φοίνικα, ο Χρήστος Χατζηζηνοβίου έπιασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα αφού πρώτα βρήκε σε παίκτη των φιλοξενούμενων.

Το τελικό 2-1 δίνει στην Γεροσκήπου FC ένα υπερπολύτιμο τρίποντο που την κρατάει στην 9η θέση με 23 βαθμούς. Ο Φοίνικας παραμένει στην 10η θέση με 19 βαθμούς.