ΜΑΤΣΑΡΑ στο ντέρμπι του Μουττάλλου και μοιρασιά (εικ)

Παιχνίδι με μπόλικη ένταση, πολύ πάθος και τέσσερα γκολ πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο του Μουττάλλου. Εκεί Προμηθέας Μουττάλλου και Αναγέννηση Ελπίδα Μουττάλλου εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 για την πρώτη αγωνιστική του Ομίλου “Premier” της ΠΟΑΣΠ.

Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Αναγέννησης στο πρώτο ημίχρονο με τον Ανδρέα Καλοζώη. Το 0-1 ήταν και αποτέλεσμα α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας άσκησε αρκετή πίεση στην άμυνα της Ελπίδας και είχε ως αποτέλεσμα να καταφέρει να φέρει το ματς στα ίσα αρκετά νωρίς. Ο Φίλιππος Φιλίππου ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι σημειώνοντας το 1-1.

Παρότι δέχθηκε γκολ η Αναγέννηση έδειξε να μην επηρεάζεται, καθώς λίγα λεπτά αργότερα πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Ανδρέας Καλοζώης σέντραρε από δεξιά και ο Νικόλας Χαραλάμπους με ωραία προβολή έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 1-2.

Το σύνολο του Λάκη Αθανασίου ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φίλιππος Φιλίππου με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 2-2.