Το Σάββατο και Κυριακή 01 και 02 Φεβρουαρίου 2020 πραγματοποιήθηκε το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Μικρών Κατηγοριών στο Ολυμπιακό Κολυμβητήριο Λάρνακας, για αγόρια και κορίτσια γεννηθέντα από το 2008 μέχρι το 2011 όπου ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου συμμετείχε με 41 κολυμβητές.

Τα μικρά “δελφίνια” και οι μελλοντικοί πρωταθλητές του Ομίλου έκαναν αισθητή την παρουσία τους καθώς 28 κολυμβητές σημείωσαν πρώτες θέσεις. Αξιοσημείωτο είναι ότι 4 κολυμβητές του 2008, που τη σχολική χρονιά 2020-2021 θα εγγραφούν στην Α΄ Γυμνασίου εξασφάλισαν από τον πρώτο αγώνα τα όρια που έθεσε το Υπουργείο Παιδείας για την εισδοχή του στο αθλητικό γυμνάσιο.

Όλοι οι κολυμβητές της Πάφου βελτίωσαν τις ατομικές επιδόσεις. Αυτό φανερώνει την πολύ καλή δουλεία που γίνεται από τους προπονητές του Ομίλου στα τμήματα υποδομής του . Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στους τα γονείς τους και ιδιαίτερα στους προπονητές Μαγδαλένα Ευθυμίου, Ιωάννη Μαντασα και Αναστάσιο Ναζλίδη.

Οι σημαντικότερες επιτυχίες των μικρών κολυμβητών μας είναι:

Ηλικίας 2008:

Πολιτίδης Βίκτωρας: 1η Θέση στα 200μ Ελεύθερο στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων. 1η Θέση στα 800μ Ελεύθερο στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων.

Καρυπίδης Αλέξανδρος: 1η Θέση στα 200μ Μικτή Ατομίκη στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων. 3η Θέση στα 50μ Πεταλούδα στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων.

Παπανικόλας Δημήτρης: 2η Θέση στα 800μ Ελεύθερο στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων. 3η Θέση στα 200μ Ελεύθερο στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων.

Χαλβατζής Γουέιτ Βασίλης: 2η Θέση στα 50μ Πεταλούδα στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων. 3η Θέση στα 100μ Ύπτιο στη κατηγορία αγόρια 12 χρόνων.

Ηλικίας 2009:

Νεοφύτου Αλκίνος: 3η Θέση στα 200μ Μικτή Ατομίκη στη κατηγορία αγόρια 11 χρόνων. 3η Θέση στα 50μ Πεταλούδα στη κατηγορία αγόρια 11 χρόνων.

Φεττάς Έρμος: 3η Θέση στα 100μ Πρόσθιο στη κατηγορία αγόρια 11 χρόνων.

Μερέζα Αικατερίνα: 1η Θέση στα 200μ Μικτή Ατομίκη στη κατηγορία κορίτσια 11 χρόνων. 2η Θέση στα 50μ Πεταλούδα στη κατηγορία κορίτσια 11 χρόνων.

Γιάννου Σαμπφώ: 1η Θέση στα 200μ Ελεύθερο στη κατηγορία κορίτσια 11 χρόνων. 3η Θέση στα 100μ Ύπτιο στη κατηγορία κορίτσια 11 χρόνων.

Ηλικίας 2010:

Lavrishchev Matvei: 1η Θέση στα 100μ Ύπτιο στη κατηγορία αγόρια 10 χρόνων. 1η Θέση στα 50μ Πεταλούδα στη κατηγορία αγόρια 10 χρόνων.

Παπανικόλας Χρίστος: 2η Θέση στα 100μ Ύπτιο στη κατηγορία αγόρια 10 χρόνων. 2η Θέση στα 100μ Πρόσθιο στη κατηγορία αγόρια 10 χρόνων.

Sokolov Oleg: 2η Θέση στα 50μ Πεταλούδα στη κατηγορία αγόρια 10 χρόνων.

Προκοπίου Ιωάννης: 3η Θέση στα 100μ Πρόσθιο στη κατηγορία αγόρια 10 χρόνων.

Ηλικίας 2011:

Δημητρίου Αλέξανδρος Αθανάσιος: 1η Θέση στα 50 Ελεύθερο στη κατηγορία αγόρια 9 χρόνων. 1η Θέση στα 50μ Πεταλούδα στη κατηγορία αγόρια 9 χρόνων.

Κερκίδης Έκτορας: 1η Θέση στα 100μ Πρόσθιο στη κατηγορία αγόρια 9 χρόνων. 2η Θέση στα 50μ Ελεύθερο στη κατηγορία αγόρια 9 χρόνων.

Ονησιφόρου Γιώργος: 2η Θέση στα 100μ Πρόσθιο στη κατηγορία αγόρια 9 χρόνων. 3η Θέση στα 50μ Ελεύθερο στη κατηγορία αγόρια 9 χρόνων.

Κιουρτσίδης Αριστοτέλης: 3η Θέση στα 100μ Πρόσθιο στη κατηγορία αγόρια 9 χρόνων.

Δ.Σ. ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΠΑΦΟΥ