Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΠ στη Λεμεσό

Την ήττα δέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΠΟΠ από την ΕΚΑ ΑΕΛ με σκορ 63-54 σε πιαχνίδι που έγινε στη Λεμεσό για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα στο παιχνίδι αφού μέχρι το 5′ το σκορ ήταν 7-5. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Λεμεσού πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και έφτασε στο 20-8 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΑΠΟΠ έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας το σκορ αφού στα μισά της ήταν 26-17. Παρόλα αυτά, η ΕΚΑ ΑΕΛ πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα για να φτάσει στο 35-19 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον αγώνα, αφού μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου δέχτηκαν μόλις 2 πόντους και μείωσαν σε 37-31.Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου, όπου βρήκε τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν 5 πόντοι (44-39).

Η ΕΚΑ ΑΕΛ διατηρούσε αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά της περιόδου, με τον ΑΠΟΠ να ακολουθά κατά πόδας (53-47). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος και ήταν αρκετοί για να δώσουν το ροζ φύλλο στην ομάδα της Λεμεσού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 35-19, 44-39, 63-54.

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Γουόκερ 13, Χάμιλτον 17 (1), Δημακόπουλος 5, Χάρπερ 8, Πιττάκας 6 (2), Πασιαλής 2, Χικς 9 (1), Μονιάτης, Εύζωνας 3 (1).

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Στόβερ, Πίγκραμ 14 (2), Τέιλορ 17 (1), Α. Δημητρίου 2, Χιλ 16 (2), Χ. Δημητρίου 3 (1), Αγγελάκος 2.