“Black out” και ήττα για τον Παφιακό στο ντέρμπι από την Ομόνοια (εικ)

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε στο ντέρμπι κορυφής από την Ομόνοια Λευκωσίας ο Green Air Παφιακός με 2-3 σετ. Η ομάδα της Πάφου παρότι πήρε δύο φορές το προβάδισμα στα σετ, εντούτοις της στοίχισαν τα πάρα πολλά ατομικά λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στην Ομόνοια να φύγει από το κλειστό “Αφροδίτη” με το διπλό στις αποσκευές της.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν. Βερίσιμο, Άλμπο και Φίλτερ Καετάνο βοήθησαν την ομάδα τους να επικρατήσει με 25-22 σε 29 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ οι “πράσινοι” αντέδρασαν ισοφαρίζοντας στα σετ σε 1-1. Η ομάδα του Σάββα Σάββα πήρε από νωρίς απόσταση ασφαλείας. Μάλιστα βρέθηκε να κερδίζει με 20-24. Εκεί ο Παφιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια να σώσει το σετ, ωστόσο η Ομόνοια επικράτησε με 23-25 σε 30 λεπτά.

Στο 3ο σετ ο Παφιακός δεν είχε αντίπαλο. Με όπλο τα καρφιά “βολίδες” του Άλμπο μετά από τις έξυπνες επινοήσεις του πασαδόρου Άνθιμου Οικονομίδη, η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη επικράτησε με το άνετο 25-16 σε 25 λεπτά, κάνοντας συνάμα το 2-1 στα σετ.

Ότι έκανε ο Παφιακός στο 3ο σετ, το έκανε και η Ομόνοια στο 4ο σετ. Οι φιλοξενούμενοι προσαρμόστηκαν και διάβασαν τις επιθέσεις του Παφιακού με αποτέλεσμα να επικρατήσουν εύκολα με 13-25 σε 25 λεπτά, στέλνοντας το ματς στην διαδικασία του τάιμ-μπρέικ. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία, εντούτοις έπαθαν αδικαιολόγητο “black out” με αποτέλεσμα να μην τους βγαίνει τίποτα.

Εκεί ο Παφιακός άρχισε κάπως καλύτερα και προηγήθηκε 05-04 με την Ομόνοια να ισοφαρίζει 07-07 και να περνά στην αλλαγή τερέν μπροστά με 07-08. Οι “πράσινοι” αποκτώντας ψυχολογία ξέφυγαν με 09-12. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους ΠΑΦΙΤΕΣ να μειώνουν σε 11-13 αλλά την Ομόνοια να κρατά και να κερδίζει 13-15 σε 21’ και τον αγώνα 2-3 σε 130’.

AΦΡΟΔΙΤΗ: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ  2-3 (25-22, 23-25, 25-16, 13-25, 13-15)

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ):Verissimo, Miranda,Caetano,Οικονομίδης, Παφίτης, Ανδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

OMONOIA(Σ.ΣΑΒΒΑ): Προδρόμου, Alves, Reinaldo, Ruiz, Ελευθερίου, Αλεξίου, Λίμπερο: Πλατρίτης.