Αρκετά αισιόδοξα ήταν τα μηνύματα και αρκούντως ικανοποιητικά τα αποτελέσματα στην ημερίδα πρόκρισης που έγινε το τριήμερο 17-19 του μήνα στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας. Οι αθλητές και οι αθλήτριες αν και μόλις τώρα βγήκαν από την προετοιμασία τους και είναι ακόμα «κουμπωμένοι» και συγκρατημένοι, οι περισσότεροι έδειξαν πως βρίσκονται σε αρκετά καλό δρόμο. Στο πλαίσιο αυτό και οι τέσσερις νέες παγκύπριες επιδόσεις.

Τα ρεκόρ πέτυχαν ο Νικόλας Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού) στα 200μ. ελεύθερο παίδων με χρόνο 1.55.59, ο Παναγιώτης Πανάρετος (Ν.Ο. Αμμοχώστου) στα 50μ. πρόσθιο Νέων με 29.32 και 100μ. πρόσθιο Νέων 1.04.79 και η Ιζαμπέλα Ιωάννου (Ν.Ο. Αμμοχώστου) στα 200μ. μικτή κορασίδων με χρόνο 2.22.97. Η χρονιά, λοιπόν άρχισε με ενθαρρυντικά και ευοίωνα μηνύματα μένει πλέον να δούμε ποια θα είναι η συνεχεία ενόψει και των επερχόμενων εσωτερικών και διεθνών διοργανώσεων.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 1.55.59, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 1.59.26, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 1.59.30. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.08.01, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 2.15.17, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 2.18.50.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 29.28, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 29.32, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 30.07.  Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 33.92, Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 34.17, Νικολάου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 34.62.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.41, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 27.55, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 28.31.  Γυναικών: Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 31.85, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 31.94, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 32.04.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 2.13.24, Βαρνάβα Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 2.13.45, Χρήστου Γιώργος (Πάφου) 2.19.63.  Γυναικών: Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.33.34, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στού) 2.36.14, Βάσιλα Ελένη (Αμ/στου) 2.39.93.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 8.48.87, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 8.53.68, Λοίζου Αδάμος (Κων/τίας) 9.16.11. Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.32.72, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 9.45.78, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 10.05.73.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 23.97, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 24.01, Μιτέλλας Μαρίνος (Λ/σού) 24.59.  Γυναικών: Πανάρετου Μαρία (Αμ/στου) 28.39, Ιωαννίδη Φωτεινή (Λ/σίας) 28.93, Νικολαΐδου Χριστιάνα (Λ/σού) 29.06.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.04.79, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 1.06.84, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.08.09.  Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.12.56, Erokhina Maria (Πάφου) 1.17.53, Νικολάου Στέφανη (ΑΠΟΕΛ) 1.18.17.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Βαρνάβα Ανδρέας (ΑΠΟΕΛ) 57.76, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 59.65, Μαρίνος Λούκας (Κερύν.) 59.79. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.02.22, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 1.07.89, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 1.07.99.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 59.47, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 1.00.22, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 1.00.77.  Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 1.07.80, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.08.82, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 1.11.15.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 4.11.75, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 4.12.79, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.19.42. Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.34.67, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 4.40.50, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 4.44.12.

200μ. Μικτή: Ανδρών: Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 2.16.71, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύν.) 2.20.02, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 2.22.48.  Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.22.97, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 2.30.82, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.31.36.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 25.93, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 26.11, Παρασκευάς Κωνσταντίνος (Αμ/στου) 26.67. Γυναικών: Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 29.99, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 30.04, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 30.11.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.11.26, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.13.80, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύν.) 2.20.75. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.26.63, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 2.32.17, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 2.34.83.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.48.36, Kolev Nikola (Πάφου) 5.14.82, Γκωτιέρ Αλέξανδρος (Κων/τία) 5.15.47.  Γυναικών: Erokhina Maria (Πάφου) 5.25.72, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.25.93, Σταύρου Ρεβέκκα (Λακατ.) 5.43.03.

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 51.97, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κερύν.) 54.68, Νόμπελ Τζων Τζόζεφ (Λ/σίας) 55.07. Γυναικών: Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 59.07, Παναγιώτου Δημητριάνα (Λ/κας) 1.00.04, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 1.02.20.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.26.87, Popov Mark (Κερύν.) 2.31.89, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμ/στου) 2.33.00. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.37.10, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.49.64, Αντωνίου Ανδρεάνα (Κερύν.) 2.57.85.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 16.35.44, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 16.53.02, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 17.19.93.  Γυναικών: Παπαγεωργίου Αγάπη Αλίκη (Λ/σού) 20.24.96, Καραντώνη Άντρεα (Κερύν.) 21.06.06, Μενελάου Ελένη (Αμ/στου) 21.17.88.