“Σκούπισε” την νταμπλούχο και πρωτοπόρο Ανόρθωση στο σπίτι της ο KORANTINA HOMES Παφιακός

Με τον καλύτερο τρόπο για τον KORANTINA HOMES Παφιακό ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος αφού η ομάδα μας απέναντι σε κάθε πρόβλεψη (για όσους δεν την ζουν απο κοντά) πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της πρώτης και περυσινής νταμπλούχου ομάδας της Ανόρθωσης κερδίζοντας την με 1-3 σετ και πέρνοντας 3 πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Με την νίκη αυτή η ομάδα μας ανέβηκε στους 16 βαθμούς μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή (ΑΕΛ 21π με 16) στους 5 βαθμούς από 7 που ήταν στο τέλος του 1ου γύρου(Ανόρθωση 20π με 13).

Η ταυτότητα του αγώνα:

Η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά από τον φιλοξενούμενο KORANTINA HOMES Παφιακό αλλά αυτό κράτησε μέχρι το 8-7. Τότε οι παίκτριες του Κωνσταντινίδη ανέβασαν στροφές και πέντε συνεχόμενους πόντους έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους κάνοντας το 8-12. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ήταν να κυνηγάει τον Παφιακό με 5-6πόντους διαφορά μέχρι που τον πλησίασε στον ένα στο 17-18. Ακολούθησε άλλο ένα επιθετικό κρεσέντο από τις φιλοξενούμενες που έστειλαν το σκορ στο 17-22, ακολούθως στο 19-24 για να επικρατήσουν τελικά με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι νταμπλούχες και πρώτες στη βαθμολογία παίκτριες του Alexandar Boskovic “ξύπνησαν” και δυσκόλεψαν τον Παφιακό ο οποίος ήθελε να καθαρίσει το παιχνίδι κάνοντας το 0-2. Αν και συνεχώς έπαιρναν το προβάδισμα ο Παφιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε μόνο μια φορά, κατα τη διάρκεια του σετ, να περάσει μπροστά με 12-13 και να το παλέψει μέχρι το 16-16. Απο εκεί και πέρα οι Ανορθωσιάτισσες ήταν πιο αποφασιστικές και κέρδισαν το σετ με 25-21 σε 29 λεπτά κάνοντας το 1-1.

Στο τρίτο σετ που ήταν και το πιο καθοριστικό μετά την ισοφάριση ο KORANTINA HOMES Παφιακός πήρε προβάδισμα από την αρχή και δεν κοίταξε ποτέ πίσω επικρατώντας με 15-25. Η μέγιστη διαφορά υπερ της παφιακής ομάδας στο 3ο σετ έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους (13-24).

Στο 4o και τελευταίο σετ ο KORANTINA HOMES Παφιακός άρχισε με ένα σερί 0-5 το οποίο όμως σύντομα έγινε 6-6. Στη συνέχεια η ομάδα μας ήταν καλύτερη και κρατούσε διαφορά ασφαλείας η τιμής της οποία κυμαινόταν από 6-7 πόντους (11-18, 12-18, 13-19, 17-23) μέχρι το τελικό 19-25.

Μετά το σημερινό παιχνίδι και τα άλλα αποτελέσματα Ομόνοια- Ολυμπιάδα Νεαπόλεως (0-3), Απόλλων- Θόι Αυγόρου (3-0) και ΑΕΚ Λάρνακας- ΑΕΛ (1-3)η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής: