Έδωσαν και την “ψυχή” τους οι παίκτες του Προοδευτικού όμως δεν αρκούσε…

Σε ματς που έγινε το περασμένο Σάββατο στο κλειστό “Αφροδίτη”, οι Άνδρες του Προοδευτικού Πάφου ηττήθηκαν από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με σκορ 22-26 για την ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορία Χάντμπολ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι και για αυτό έπαιξε ρόλο η μαχητικότητα των γηπεδούχων, οι οποίοι στο 1ο ημίχρονο έβαλαν πάρα πολύ δύσκολα στον αντίπαλο τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το 15-14 υπέρ τους.

Στο 2ο ημίχρονο, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο παρουσιάστηκε βελτιωμένο, κυρίως αμυντικά, περιόρισε την επιθετικότητα του Προοδευτικού και σε συνδυασμό με την ευστοχία των παιχτών του κέρδισε με 22-26.

Μεγάλο παιχνίδι για την ομάδα της Πάφου έκαναν οι Χαράλαμπος Σοφοκλέους και Παναγιώτης Χριστοδούλου που σκόραραν 8 και 7 φορές αντίστοιχα.