Φινάλε με βαριά ήττα για την Κύπρο μας

Με ήττα ολοκλήρωσε απόψε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του EURO 2020 η Εθνική μας.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, ηττήθηκε με 6-1 από το Βέλγιο στο Στάδιο King Baudouin των Βρυξέλων. Οι Βέλγοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους πρώτοι στον όμιλο και χωρίς βαθμολογικές απώλειες.

Η Εθνική μας τερματίζει 4η στον όμιλο, πάνω από το Καζακστάν και το Σαν Μαρίνο. Τρίτη τερμάτισε η Σκωτία και δεύτερη η Ρωσία, που εξασφάλισε μαζί με το Βέλγιο εισιτήριο πρόκρισης για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Στο 14ο λεπτό ο Νικόλας Ιωάννου με σωστή τοποθέτηση έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο, διένυσε μεγάλη απόσταση και όταν έφτασε απέναντι από την εστία των Βέλγων με γωνιακό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι Βέλγοι ισοφάρισαν (1-1) στο 16ο λεπτό με τον Μπεντέκε και πήραν προβάδισμα στο 35′ με τον Ντε Μπρόινε και στο 42ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 3-1.

Στο 44ο λεπτό ο Καράσκο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 για το Βέλγιο, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο 51ο λεπτό 5-1 για το Βέλγιο με αυτογκόλ του Χριστοφόρου και στο 68′ ο Μπεντέκε διαμόρφωσε το 6-1.

Κύπρος: Μιχαήλ, Χριστοφόρου, Γουήλερ, Ν. Ιωάννου (67′ Κούσουλος), Μερκής, Χ. Κυριάκου, Σπόλιαριτς (79′ Εφραίμ), Αρτυματάς, Κωστή (80′ Παπουλής), Κάστανος, Σωτηρίου.