Με ανατροπή στον μεγάλο τελικό η Κύπρος Κ18

Πολύ σημαντική νίκη κατάφερε και πέτυχε η Εθνική Κύπρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας το οποίο διεξάγεται αυτές τις ημέρες στην Ανδόρα, όπου για τον 1ο ημιτελικό νίκησε δύσκολα το Σαν Μαρίνο με 77-57.

Το Σαν Μαρίνο ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 16-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (35-32).

Έπειτα το συγκρότημα του Ευριπίδη Ανδρεου ανέβασε στροφές και ήταν σαφώς ανώτερο στο παρκέ, καταφέρνοντας με την λήξη της γ’ περιόδου να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 56-46.

Η Κύπρος συνέχισε δυναμικά στο παιχνίδι και στην συνέχεια, σημειώνοντας μέχρι το 35’ δεκατέσσερις πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 69-46, ουσιαστικά «καθαρίζοντας» τον αγώνα. Με την λήξη του παιχνιδιού η Κύπρος νίκησε με 77-57.

Πρώτος σκόρερ για την Κύπρο ήταν ο Ιβάν Μπολσάκοβ με 20 πόντους (13 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν επίσης οι Ανδρέας Παφίτης με 18 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), Αινέας Γιούνγκ με 14 πόντους (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Ανδρέας Χειμώνας με 12 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναμένει να μάθει τον αντίπαλο του για τον τελικό της Κυριακής (4/8 – 20:30) ανάμεσα στο ζευγάρι Αλβανία-Μονακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 32-35, 56-46, 77-57