Προσπάθησε η Γεροσκήπου FC, ωστόσο η κούπα βάφτηκε «πράσινη» (εικόνες)

Σε ένα όμορφο παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις, η Ομόνοια 1948 επικράτησε με 1-0 της Γεροσκήπους FC στο Κοινοτικό Γήπεδο Παρεκκλησιάς το απόγευμα της Κυριακής και ανακηρύχτηκε πρωταθλήτρια ομάδα Ένταξης ΣΤΟΚ. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση για τους ποδοσφαιριστές της Γεροσκήπους, οι οποίοι απόδειξαν για ακόμη μία φορά ότι άξιζαν να βρίσκονται στον μεγάλο τελικό.

Πιο «ορεξάτη» στο παιχνίδι μπήκε η ομάδα της Ομόνοιας 1948, η οποία κατάφερε πολύ νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό της συνάντησης ο Στέφανος Ιωάννου μετά από ωραία προσωπική ενέργεια κατάφερε να σκοράρει και να βάλει την ομάδα του μπροστά.

Στη συνέχεια παίχτηκε ανοικτό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, χωρίς σκοπιμότητες. Το 1-0 υπέρ της Ομόνοιας ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Γεροσκήπου μη έχοντας κάτι να χάσει επιτέθηκε, με αποτέλεσμα να δημιουργεί και τις πρώτες της καλές ευκαιρίες.

Στο 57ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Δήμος Αθανασίου. Ο πολύπειρος τερματοφύλακας όμως της Γεροσκήπους FC Θεοδόσης Ιωσήφ δήλωσε «παρών» για ακόμη μια φορά αποκρούοντας το.

Η συνέχεια άνηκε στους πρωταθλητές ΠΟΑΣΠ, οι οποίοι πίεζαν ασφυχτικά για την ισοφάριση, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Το τελικό 1-0 χρίζει την Ομόνοια 1948 νέα πρωταθλήτρια ομάδα Ένταξης ΣΤΟΚ για την σεζόν 2018-19.