Με ημίχρονο “φωτιά” στον τελικό η Γεροσκήπου FC… Ακολουθεί η Ομόνοια 1948!

Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Γεροσκήπου FC. Η ομάδα του Χαράλαμπου Αχιλλέως κέρδισε με 3-2 τον Κόρνο FC στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Ένταξης ΣΤΟΚ και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια 1948.

«Ονειρικό» μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο ημίχρονο του σημερινού ημιτελικού για την Γεροσκήπου FC. Οι πρωταθλητές ΠΟΑΣΠ έπιασαν στον ύπνο την ομάδα του Κόρνου και βρέθηκαν να κερδίζουν στο ημίχρονο με σκορ 3-0.

Το σκορ άνοιξε ο Στέλιος Αντωνίου, το 2-0 σημείωσε ο Κυριάκος Μιχαηλίδης και το 3-0 ο Γρηγόρης Χατζηβασίλης.

Στην επανάληψη, ο Κόρνος προσπάθησε να αντιδράσει και πολύ νωρίς κατάφερε να μειώσει στο σκορ σε 3-2. Απ’ εκεί και έπειτα, την Γεροσκήπου FC κράτησε «όρθια» ο τερματοφύλακας της Θεοδόσης Ιωσήφ. Συγκεκριμένα, ο πολύπειρος «πορτιέρο» απέκρουσε πέναλτι ενώ το σκορ ήταν 3-2 και εξουδετέρωσε κλασσικές ευκαιρίες του Κόρνου για να σκοράρει.

Πλέον, η Γεροσκήπου FC θα κληθεί να αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης την πανίσχυρη Ομόνοια 1948, η οποία κέρδισε στον άλλο ημιτελικό την ΑΕΠ Πολεμιδιών με σκορ 4-0.

Φωτογραφίες: David Grimason