Τρίτο μετά από 19 χρόνια το ΑΠΟΕΛ

Την καλύτερη σεζόν της τελευταίας 20ετίας υπέγραψε στη Δερύνεια τη Δευτέρα 1η Απριλίου το ΑΠΟΕΛ. Στον τέταρτο αγώνα για τις θέσεις 3-4 κέρδισε την Αναγέννηση Δερ. με 2-3 στη Σάλα Δερύνειας μετά από δυο ώρες και 20 λεπτά και κατέκτησε την 3η θέση με συνολικό σκορ νικών 4-2. Η ομάδα του Λούη Λοϊζου ήθελε πολύ να κατακτήσει την τρίτη θέση και το απέδειξε καθόλη τη διάρκεια της σειράς. Σε περίπτωση που η CEV ανοίξει και άλλη θέση για την Κύπρο το ΑΠΟΕΛ απέκτησε πλέον δικαίωμα συμμετοχής στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο τέλος του αγώνα οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ και ο προπονητής τους Λούης Λοϊζου πανηγύρισαν με τα γνωστά όλε με τους φιλάθλους τους που βρέθηκαν στη Σάλα Δερύνειας.

Η Αναγέννηση που τερμάτισε στην 4η θέση προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα και να κατακτήσει την τιμητική 3η θέση, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ – ΑΠΟΕΛ 2-3 (25-21, 17-25, 25-23, 14-25,12-15)

Στο πρώτο σετ η Αναγέννηση πήρε το προβάδισμα 25-21 και προηγήθηκε με 1-0 σε ένα ισορροπημένο σετ σε 24 λεπτά.

Το ΑΠΟΕΛ δεν επηρεάστηκε από το χαμένο σετ και έπαιξε πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ κερδίζοντας με 17-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το σετ σε 23 λεπτά.

Η Αναγέννηση «απάντησε» στο τρίτο σετ και κέρδισε με 25-23 και προηγήθηκε με 2-1 σετ. Το κλειστό αυτό σετ διήρκησε 30 λεπτά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξαναέβγαλαν αντίδραση και παίζοντας πολύ ωραίο βόλεϊ κατάφεραν να νικήσουν στο τέταρτο σετ 14-25 και να ισοφαρίσουν τα σετ σε 2-2 σε 25 λεπτά.

Στο πέμπτο σετ που ήταν αμφίρροπο το ΑΠΟΕΛ ήταν πιο ψύχραιμο κερδίζοντας με 12-15 και τον αγώνα με 2-3 σετ σε 17 λεπτά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Κοσλόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο 1 : Aντωνίου, Λίμπερο 2: Παπαϊωάννου. -Αλλαγές: Στέκας, Φελάχογλου, Πέτρου, Κούρμουζος.

ΑΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΪΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Νίκιτιν, Αβερκίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυθραιώτης.

Λεζ. Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ πανηγύρισαν την 3η θέση μέσα στη Δερύνεια.