Καταιγιστικός Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους “8” του Ντουμπάι!

Από: Stelios Pericleous

Ήταν το μεγάλο φαβορί απέναντι στον Εγκόρ Γκερασίμοβ και το απέδειξε εντός του κορτ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς παίζοντας εξαιρετικά πήρε τη νίκη με 6-3, 6-1 επί του Λευκορώσου αντιπάλου του και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Dubai Championship.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Χούρκαζ, Νο77 στον κόσμο, ο οποίος έκανε τη μεγάλη έκπληξη επικρατώντας με 7-5, 5-7, 6-2 επί του Κέι Νισικόρι.

Στα του αγώνα ο Έλληνας τενίστας ξεκίνησε πιεστικά και στο πρώτο σέρβις game του Γκερασίμοβ δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία για break χωρίς όμως να τα καταφέρει. Αντίθετα, στο δεύτερο κατάφερε να κάνει το break και στη συνέχεια κρατώντας το σερβίς του προηγήθηκε με 4-1! Ο “Στεφ” στη συνέχεια διαχειρίστηκε το μεγάλο του προβάδισμα για να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-3.

Το δεύτερο σετ ήρθε ακόμα πιο εύκολα για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας διατηρώντας τον εντυπωσιακό ρυθμό του πήρε το δεύτερο σετ με 6-1 και μαζί την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά.