Με “τεσσάρα” στους “4” η Γεροσκήπου FC

Νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΠΟΑΣΠ πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής η Γεροσκήπου FC επί του Κέντρου Νεότητος Άρμου με σκορ 4-0.

Στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Τάλας η ομάδα της Άρμους ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των παικτών της Γεροσκήπους χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την “μεγάλη” ευκαιρία.

Σταδιακά η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου ανέβαζε στροφές και στο 26ο λεπτό πήρε προβάδισμα με το πρώτο της “κανόνι”. Ο Κώστας Σολωμού με προβολή στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα σημειώνοντας το 1-0.

Απ’ εκεί και έπειτα η Γεροσκήπου FC με ανεβασμένη την ψυχολογία κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τρία γκολ διαφορά. Συγκεκριμένα, το 2-0 πέτυχε ο James Sanderson με κεφαλιά στο 32′ και ο Μιχάλης Ιωάννου το 3-0 στο 39′ με πλασέ εντός περιοχής.

Στην επανάληψη οι ρυθμοί του αγώνα έπεσαν. Το τελικό 4-0 πέτυχε στο 80ο λεπτό και πάλι ο Μιχάλης Ιωάννου με πλασέ από την δεξιά μεριά της περιοχής της Άρμους.

Φωτογραφία: David Grimason