Έφυγε αλώβητη η Χρυσομηλιά από την Τάλα… Πάτησε κορυφή !!! (pcs)

«Απόδρασε» από την παραδοσιακά δύσκολη έδρα της Τάλας η Χρυσομηλιά κερδίζοντας με 2-0 τον Μιλτιάδη και πάτησε για πρώτη φορά στην εφετινή σεζόν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Κατηγορίας της ΠΟΑΣΠ.

Η ομάδα του Κύπρου Παπαδημήτρη πήρε προβάδισμα στο πρώτο μέρος με τον Διονύση Κεσίδη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και με ψηλοκρεμαστό σουτ να βρίσκει δίκτυα. Το 0-1 υπέρ της Χρυσομηλιάς Αγίου Αμβροσίου Κερύνειας  ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχος ομάδα της Τάλας ανέβασε στροφές, δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ, ωστόσο βρήκε απέναντι της έναν εξαιρετικό Ανδρέα Καρσερά ο οποίος με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ότι δεν κατάφερε ο Μιλτιάδης το πέτυχε η Χρυσομηλιά βάζοντας και δεύτερο γκολ καθαρίζοντας τον αγώνα. Συγκεκριμένα ο Κοσμάς Γαβριηλίδης μπήκε από πλάγια αριστερά στην περιοχή της Τάλας και με σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για να διαμορφώσει το τελικό 0-2.

Φωτογραφικό υλικό: David Grimason