Άγγιξε την νίκη η Εθνική μας… «Ζαχαρένιο» ντεμπούτο για Παναγιώτη

Κατάθεσαν ψυχή οι διεθνείς μας ποδοσφαιριστές στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Βουλγαρία, κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το 89ο λεπτό, ωστόσο από το σημείο του πέναλτι ισοφαρίστηκαν. Το τελικό 1-1 αφήνει μια «γλυκόπικρη» γεύση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του ομοσπονδιακού μας τεχνικού Ραν Μπεν Σιμόν ήταν καλύτεροι και δίκαια προηγήθηκαν στο σκορ.

Σκόρερ για την Κύπρο ο ΠΑΦΙΤΗΣ ποδοσφαιριστής της Πάφος FC Παναγιώτης Ζαχαρίου, ο οποίος στο ντεμπούτο του με την Εθνική Ανδρών βρήκε δίκτυα στο 24ο λεπτό, αφού πρώτα έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Βουλγάρων πλασάροντας σωστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, βρήκαν ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας Κωνσταντίνος Παναγή «κατέβασε ρολά» σε πολλές περιπτώσεις.

Στο 89ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι ο Ντιμιτρόβ ευστόχησε σωστά διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Κύπρος: Παναγή, Κούσουλος, Μεκρής, Λαϊφης, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου, Εφραίμ (78′ Παπαφώτης), Μακρής, Ζαχαρίου (67′ Ρουσιάς), Αβραάμ (59′ Ιωάννου).