Ο Ανδρέας Χάσικος κέρδισε τον αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Λάρνακας»

Με 120 επιτυχίες στους 125 δίσκους του προκριματικού, 55/60 στον τελικό και 8/8 στον «ξαφνικό θάνατο», ο διεθνής σκοπευτής μας Ανδρέας Χάσικος κέρδισε τον αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Λάρνακας» που έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο της πόλης του Ζήνωνα.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΣΚΟΚ, ο αγώνας ήταν ο πέμπτος του φετινού παγκύπριου πρωταθλήματος σκοποβολής. Ισόβαθμοι με τον Ανδρέα Χάσικο πέρασαν στον τελικό και οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΜ Πέτρος Εγγλεζούδης και Στέφανος Νικολαΐδης, ενώ με ένα δίσκο λιγότερο (119/125) ακολούθησαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Νικόλας Βασιλείου και Τάσος Χαπέσιης. Για τη συμπλήρωση της εξάδας του τελικού, χρειάστηκε αγώνας «ξαφνικού θανάτου», μεταξύ του έφηβου Αλέξανδρου Παναγή του ΣΚΟΛΑΡ και του Χριστόδουλου Κόκκινου της ΣΚΟΕΠΑ, οι οποίοι ήταν ισόβαθμοι με 118/125.

Ο αθλητής της ΣΚΟΕΠΑ που κατάφερε να αγωνιστεί στον τελικό, αποχώρησε πρώτος και κατέλαβε την έκτη θέση με 13/20, και τον ακολούθησαν ο Τάσος Χαπέσιης με 25/50 και ο έφηβος Πέτρος Εγγλεζούδης με 35/40, ενώ ο Στέφανος Νικολαΐδης με 43/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Η “μονομαχία” του χρυσού μεταλλίου, δεν έμελλε να κριθεί στους 60 δίσκους του τελικού, αφού οι δυο «μονομάχοι» βρέθηκαν ισόβαθμοι με 55/60. Στην άχαρη διαδικασία του «ξαφνικού θανάτου» που οδηγήθηκαν τα πράγματα, πιο εύστοχος ο Ανδρέας Χάσικος εξασφάλισε τη νίκη με 8/8, ενώ ο Νικόλας Βασιλείου με 7/8 περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο.

Ο νεαρός Πέτρος Εγγλεζούδης με το 120/125 εξασφάλισε και την πρώτη θέση στους έφηβους της Α’ κατηγορίας, ενώ ο Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 114/125 ήταν ο νικητής στη γενική κατάταξη και στους έφηβους της Β’ κατηγορίας. Στο σκητ γυναικών πρώτευσε η Λουΐζα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ με 109/125, στους παίδες ο Ανδρέας Νεστορή της ΣΚΟΛΕΜ με 97/125, ενώ στις νεάνιδες την πρώτη θέση πήρε η Σωτηρία Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με 106/125 και τη δεύτερη η Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ με 105/125.