Πάφος FC: “Ερυθρόλευκο” προβάδισμα πρόκρισης στο “Στέλιος Κυριακίδης” (εικ)

Σε ένα παιχνίδι που η Πάφος FC είχε 12 απουσίες ποδοσφαιριστών ηττήθηκε για τον θεσμό του Κυπέλλου στο “Στέλιος Κυριακίδης” από την Νέα Σαλαμίνα με σκορ 0-1. “Βουνό” έχει να ανεβεί πλέον το σύνολο του Κάμερον Τόσακ για να πάρει την πρόκριση στον επαναληπτικό αγώνα του “Αμμόχωστος/Επιστροφή”.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι έχουν διάθεση να επιτεθούν, ωστόσο για ακόμη ένα παιχνίδι στην φετινή σεζόν φάνηκε να υστερούν στο δημιουργικό κομμάτι.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης να πετύχει το γκολ που έκρινε και τον αγώνα. Συγκεκριμένα ο Τσαρλς Ελουντού με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ρούτκο σημειώνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος FC έψαξε το γκολ της ισοφάρισης όμως πέραν ελάχιστων περιπτώσεων δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Βεσελόφσκι με αποτέλεσμα το 0-1 υπέρ των “ερυθρόλευκων” να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 29 Ιανουαρίου στο στάδιο “Αμμόχωστος-Επιστροφή”.