Ακρίτας Χλώρακας: Κέρδισε… και τώρα ΤΕΛΙΚΟΣ!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο Ακρίτας Χλώρακας επί της ΑΕΖ Ζακακίου με 3-1 στο Κοινοτικό Στάδιο Χλώρακας.

Η ομάδα του Μάριου Χαραλάμπους πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Κέβιν Τανό να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό. Η χαρά ωστόσο των παικτών του Ακρίτα δεν κράτησε για πολύ καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα με το γκολ του Πούλπο Γκονζάλεζ η ΑΕΖ ισοφάρισε σε 1-1.

Δέκα λεπτά περίπου πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ακρίτας πήρε εκ νέου προβάδισμα με το εκπληκτικό γκολ του Μιχάλη Χριστοδούλου. Ο νεαρός στράικερ πέτυχε το 9ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα. Το 2-1 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη στο 74′ με τον Τζόνσον να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Με τη σημερινή νίκη ο Ακρίτας έφθασε τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα και ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον Διγενή Μόρφου τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στην τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης. Ο νικητής του αγώνα θα πάρει το εισιτήριο για τον όμιλο του πρωταθλητή καθώς θα τερματίσει στην 4η θέση.