Ο Χίτσκοκ ήταν απόψε στο Αφροδίτη-Ντέρμπι από τα παλιά

Από: Μαρίνα Σταύρου

Στο ταϊ μπρεϊκ κρίθηκε το αποψινό παιχνίδι Πετόσφαιρας στην κλειστή αίθουσα Αφροδίτη ανάμεσα στο GreenAir Παφιακό και την Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ανδρών.

Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με ένα ωραίο παιχνίδι κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με 1-0 σετ (25-18) σε 29 λεπτά.

Η Σαλαμίνα αντέδρασε και στη συνέχεια με μια παρατεταμένη αντεπίθεση κατάφερε να φέρει τα κάτω πάνω κερδίζοντας τα δύο επόμενα σετ με 25-18 σε 27 λεπτά και 21-25 σε 32 λεπτά κάνοντας το 1-2 σετ.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέβασαν ρυθμούς παίρνοντας το 4ο σετ με σχετική ευκολία σε 28 λεπτά και 25-18.

Στο τελευταίο σετ το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο από τα αρχικά στάδια αλλά στη συνέχεια η ομάδα μας βρήκε τα πατήματα της και μπήκε μπροστά με 5-3 με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να κάνουν τη δική τους αντεπίθεση για το 5-6.
Η διακύμανση σκορ στη συνέχεια είχε ως εξής: 6-6, 6-7, 7-7, 7-8,  8-8, 8-9, 9-9, 9-10, 10-10, 10-11, 11-11, 11-12, 12-12, 13-12, 13-13, 14-13, 15-13.

Ο Παφιακος στα τελευταία λεπτά του ματς έδειξε χαρακτήρα και πήρε το ζητούμενο που ήταν η δεύτερη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες σε 18 λεπτά με 3-2 σετ.