Σε ρυθμούς επίσημων υποχρεώσεων και η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων άρχισε σήμερα το απόγευμα προετοιμασία ενόψει του αγώνα με τη Λευκορωσία στις 15 Οκτωβρίου στο Στάδιο N. Papas Group «Αμμόχωστος – Επιστροφή».
Ο αγώνας εντάσσεται στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 και θα είναι ο τέταρτος για την Εθνική μας στη διοργάνωση.
Η αναμέτρηση με τη Λευκορωσία όπως είναι διαμορφωμένο το σκηνικό στον όμιλο μας θα έχει μεγάλη βαθμολογική σημασία και η ομάδα μας θέλει νικηφόρο αποτέλεσμα για να δημιουργήσει καλύτερες προϋποθέσεις για τη συνέχεια.
Σημειώνεται ότι πριν από το μεταξύ μας παιχνίδι η Λευκορωσία θα φιλοξενήσει (11 Οκτωβρίου) τη Νορβηγία και την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί επίσης το ντέρμπι μεταξύ Ολλανδίας – Πορτογαλίας.
Μέχρι τώρα στον έβδομο όμιλο έγιναν οι ακόλουθοι αγώνες:
Κύπρος – Γιβραλτάρ…1-0
Λευκορωσία – Γιβραλτάρ…10-0
Πορτογαλία – Γιβραλτάρ…4-0
Νορβηγία – Κύπρος…2-1
Λευκορωσία – Πορτογαλία…0-2
Ολλανδία – Κύπρος…5-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ | ΟΜΑΔΑ | ΑΓΩΝΕΣ | ΤΕΡΜΑΤΑ | ΒΑΘΜΟΙ |
1. | Πορτογαλία | 2 | 6-0 | 6 |
2. | Ολλανδία | 1 | 5-1 | 3 |
3. | Νορβηγία | 1 | 2-1 | 3 |
4. | Λευκορωσία | 2 | 10-2 | 3 |
5. | Κύπρος | 3 | 3-7 | 3 |
6. | Γιβραλτάρ | 3 | 0-15 | 0 |
Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Νίκος Ανδρονίκου για την προετοιμασία κάλεσε 25 ποδοσφαιριστές και πριν από τη Λευκορωσία θα διεξαχθεί φιλικό με τη Δόξα Κατωκοπιάς.
Αναλυτικά ο κατάλογος με τους ποδοσφαιριστές που κλήθηκαν στην προετοιμασία της Εθνικής Ελπίδων για τον αγώνα με τη Λευκορωσία:
Cambridge United FC: Τζακ Ρόουλς
Leyton Orient FC: Ρούελ Σωτηρίου
ŠKF SERED: Παναγιώτης Λουκά
ΑΕΚ: Κωνσταντίνος Αναστασίου
ΑΕΛ: Γιάννης Γερολάμου, Στυλιανός Παντελή
ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας: Μιχάλης Χριστοδούλου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας: Μιχάλης Χριστοδούλου, Σιών Ιωάννου
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κώστας Πηλέας, Παναγιώτης Αρτυματάς, Παύλος Κορρέα
ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Κωνσταντίνος Σεργίου
ΑΠΟΕΛ: Χρίστος Σιέλης
ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημήτρης Δημητρίου
ΑΣΙΛ Λύσης: Ζαχαρίας Άδωνη, Πάρις Πολυκάρπου, Χρίστος Χατζηπασχάλης
ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς: Ανδρέας Παρασκευά
ΕΝ Παραλιμνίου: Ντανίλο Σπόλιαριτς
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών: Ανδρέας Νεοφύτου, Κωνσταντίνος Παπαμιχαήλ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Θεοδόσης Σιαθάς
ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας: Νικόλας Παναγιώτου, Χαράλαμπος Κυριακίδης