JUDO: Η Πάφος πρωταθλήτρια Κύπρου σε Άνδρες και Εφήβους!!! (εικόνες)

Για πρώτη φορά στην ιστορία των Παγκύπριων Πρωταθλημάτων JUDO, το “Pafos Judo Community” στέφθηκε πρωταθλητής σε επίπεδο αντρών και γυναικών. Τα δύο χρυσά και το ένα αργυρό μετάλλιο ήταν αρκετά για τους αθλητές του Βέρνερ Σιόλτς να πάρουν πρώτη θέση στον πίνακα μεταλλίων.

Το Χρυσό μετάλλιο στο Παγκύπριο Ανδρών κατέκτησαν οι Γιώργος Κοροτζίδης στα 60 κιλά και ο Ρούντολ Κουρτίδης στα 73 κιλά, ενώ οριακά έχασε ο Παύλος Ντάνκο στα 100 κιλά στον τελικό, κατακτώντας τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Παράλληλα ο σύλλογος της Πάφου αναδείχθηκε πρωταθλητής Κύπρου και στους Εφήβους! Το ένα χρυσό, τα δύο αργυρά και το ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν αρκετά για να εξασφαλίσει το Εθνικό πρωτάθλημα Εφήβων η Πάφος.

Αναλυτικά τα μετάλλια:

Χρυσό: Πέτρο Κεσόβ στα 73 κιλά

Αργυρό: Χρήστος Σαχμπαζίδης στα 55 κιλά, Χρήστος Δημητριάδης στα 60 κιλά

Χάλκινο: Κυριάκος Τσαρμαντίδης στα 66 κιλά

Σε ότι αφορά τους “μικρούς” του συλλόγου το Χρυσό μετάλλιο πήρε ο Μάριος Αριστοτέλους στην κατηγορία των 35 κιλών, τρία αργυρά μετάλλια κατέκτησαν οι Διονύσης Μπεστάεβ (38kg), Θεοχάρης Σιμόνοφ (+60kg) και Στέφανη Σιολτς (36kg).