Υπέκυψε ο Παφιακός… Πρωταθλήτρια η Ομόνοια! (εικόνες)

Αν και προσπάθησε αρκετά, εντούτοις ο Green Air Παφιακός ηττήθηκε στην διαδικασία του “τάιμ μπρέικ” με 2-3 σετ και η Ομόνοια Λευκωσίας είναι και επίσημα πρωταθλήτρια Κύπρου 2018-19.

Το βράδυ της Παρασκευής στο κλειστό γυμναστήριο “Αφροδίτη” ο Παφιακός μπήκε αποφασισμένος να εκμεταλλευτεί την έδρα του. Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Αντώνη Κωνσταντίνου ήταν αποφασισμένοι με αποτέλεσμα να το πάρουν με σκορ 25-19.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν η ανάλογη για την ομάδα της Πάφου. Οι φιλοξενούμενοι δείχνοντας δείγματα της ποιότητας του πήραν τα επόμενα δύο σετ (15-25, 20-25) παίρνοντας προβάδισμα με 1-2.

Ο Παφιακός παρά το εις βάρος του αποτέλεσμα αντέδρασε και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην διαδικασία του “τάιμ μπρέικ”. Συγκεκριμένα κέρδισε το 4ο σετ με σκορ 25-23.

Στο κρίσιμο 5ο σετ η Ομόνοια ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος με αποτέλεσμα να κερδίσει το σετ και τον αγώνα με 14-16. Παράλληλα οι “πράσινοι” με την αποψινή τους νίκη είναι και επίσημα πρωταθλητές.