Κατέρριψε όλα τα ρεκόρ συμμετοχών ο φετινός “Logicom” Μαραθώνιος Πάφου (εικόνες)

Ιστορία έγραψε ο 21ος Μαραθώνιος Πάφου “Logicom” που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 17 Μαρτίου 2019.

Συγκεκριμένα ο αγώνας είχε ρεκόρ συμμετοχής δρομέων. Τερμάτισαν σε 5 αγώνες 3284 δρομείς, ενώ στην αντίστοιχη περυσινή διοργάνωση τερμάτισαν 2411 δρομείς σε 4 αγώνες. Παράλληλα, ο εφετινός μαραθώνιος κατέρριψε και το ρεκόρ που κατείχε αυτός της Λάρνακας, κάνοντας νέο Παγκύπριο ρεκόρ συμμετοχών.

Να σημειώσουμε ότι για άλλη μια χρονιά στην κλασσική διαδρομή των 42195 μέτρων νικητής αναδείχθηκε ο Βρετανός Adam Holland με χρόνο 2:35:03. Ταχύτερη γυναίκα ήταν η επίσης Βρετανίδα Abi Grooh με χρόνο 3:23:06, ενώ καλύτεροι Κύπριοι ήταν οι Παύλος Μαυρογιάννης με χρόνο 2:54:16 και Πατρίσια Ματσούκα με χρόνο 3:36:45.

Να αναφέρουμε επιπλέον ότι ο φετινός μαραθώνιος «Logicom» είχε ως σημείο εκκίνηση την «Πέτρα του Ρωμιού». Κινήθηκε στα χωριά Κούκλια, Τίμη, Μανδριά, Αχέλεια και Κολώνη και εισήλθε στην Πάφο όπου και κατέληξε στον τερματισμό, στο Μεσαιωνικό Κάστρο της Κάτω Πάφου.