ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΑΠΟΠ: Δείτε τις καλύτερες φάσεις του Τελικού και πλούσιο φωτορεπορτάζ

Το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας κατέκτησε ο ΑΠΟΠ Πάφου ο οποίος επικράτησε στον τελικό που έγινε στο στάδιο «Αφροδίτη» του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 51-36. Πολύ σημαντική ήταν η παρουσία του κόσμου στην αναμέτρηση, αφού οι φίλαθλοι των δύο ομάδων ξεπέρασαν τους 600. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άθως Δημητρίου με 17 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο).

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου κατάφερε με το τέλος της α’ περιόδου να προηγείται με 7-4, με τον ΑΠΟΠ να παρουσιάζεται βελτιωμένος στην συνέχεια και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου να προηγείται με 25-19. Στην τρίτη περίοδο είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα, με τον ΑΠΟΠ να διατηρεί το προβάδισμα του, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 38-32. Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφερε το σκορ στο τελικό 51-36.