Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ U18 Ανδρών: Φοίνικα Πύλας – Korantina Homes Παφιακός 3-2

Από: Stelios Pericleous

Ήττα για Korantina Homes Παφιακού με 3-2 από την ομάδα του του Φοίνικα Πύλας. Μετά από ένα πολύ ώραιο παιχνίδι, το οποίο ξεχώρισε από τους αγώνες για τις θέσεις 1-6 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ U18 Ανδρών που έγιναν το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν την υπεροχή, αλλά η ομάδα της Πύλας εκμεταλλεύτηκε εντέλει την έδρα της. Ο Korantina Homes Παφιακός προηγήθηκε 0-1 (16-25). Το δεύτερο σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει κερδίζοντας 27-25. Ο Φοίνικας ανέτρεψε τα δεδομένα 2-1 κερδίζοντας το τρίτο σετ 25-21. Η ομάδα της Πάφιου όμως ισοφάρισε σε 2-2 αφού επικράτησε στο τέταρτο σετ 21-25. Στο τάϊ – μπρέικ ο Φοίνικας ήταν καλύτερος κερδίζοντας 15-11 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Σε άλλο αγώνα του Ομίλου, η Ανόρθωση κέρδισε στο Γυμνάσιο Λατσιών τον Εθνικό με 0-3 σετ (23-25, 21-25, 14-25).