Η Ομόνοια έκανε τα πάντα, αλλά η «αρκούδα» «δάγκωνε»

OMONOIA – BELGOROD 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)
Η «ρωσική αρκούδα» ήταν ανώτερη και το απέδειξε στο τάραφλεξ του Σταδίου «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» όπου ξεψδίπλωσε τις αρετές της. Η Belgorod κέρδισε την Ομόνοια με 0-3 και στον δεύτερο αγώνα του CEV Challenge Cup. Οι «πράσινοι» το πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά άντεξαν 1 ώρα και 05 λεπτά. Η απουσία του Αχιλλέα Πετρακκίδη στοίχισε στο «τριφύλλι».

Πολύ καλά μπήκαν στον αγώνα οι «πράσινοι» και ήταν ισόπαλοι 07-07 στα αρχικά στάδια με τους Ρώσους. Σταδιακά η Belgorod ανέβασε στροφές και προηγήθηκαν 12-16. Η Ρωσική ομάδα ήταν ανώτερη και κέρδισε 16-25 σε 22 λεπτά το πρώτο σετ ανοίγοντας το σκορ.

H Oμόνοια δεν είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο σετ, αλλά είχε από κοντά τους Ρώσους 07-10, 11-15. Οι «πράσινοι» του Σ. Σάββα έκαναν πολύ καλή εμφάνιση έστω εάν η Belgorod προηγήθηκε σε ένα κομβικό σημείο 17-21. Tελικά, η ομάδα του Σλ. Κόβατς επικράτησε 25-18 σε 19 και η Ομόνοια βρέθηκε πίσω 0-2.

Η Ρωσική ομάδα προηγήθηκαν 08-13 στο τρίτο σετ απέναντι στην Ομόνοια που προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστική. Ωστόσο, η ομάδα της Βelgorod διατηρούσε τα ηνία του αγώνα και αφού ανέβασε το προβάδισμα στους έξι 14-20 και στους οκτώ 15-23 κέρδισε 16-25 σε 17 λεπτά κερδίζοντας τον αγώνα 0-3 σε 1 ώρα και 05 λεπτά.