Δυο βήματα από την κορυφή ο Green Air Παφιακός – Ξανά τετράδα το ΑΠΟΕΛ

Σε ένα ντέρμπι που είχε τα πάντα, ήταν στην απόλυτη ισορροπία με δυο σετ να τελειώνουν στους έξτρα πόντους και άλλα δυο να κρίνονται στις λεπτομέρειες ο Green Αir Παφιακός κέρδισε με 3-2 την Αναγέννηση στο «Θεμιστόκλειο», μειώνοντας στους δυο πόντους την απόσταση από την Ομόνοια. Πολύτιμος ο πόντος και για την Αναγέννηση που διατηρήθηκε στην 3η θέση δυο βαθμούς πάνω από το ΑΠΟΕΛ.

Το ΑΠΟΕΛ στον άλλο αγώνα που ολοκλήρωσε την 11η αγωνιστική, με ευκολία υπέταξε την ΑΕ Καραβά στο «Λευκόθεο» με 3-0 και ανέβηκε εκ νέου στην 4η θέση, ευελπιστώντας για κάτι παραπάνω στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας.

Στην ρωσική ρουλέτα τη νίκη ο Green Air Παφιακός
«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-2 (25-18, 21-25, 26-24,25-27, 15-09)
Έδειξε ψυχή και πήρε τη νίκη με 3-2 στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας ο Green Air Παφιακός που έστω και σε ουδέτερο έδαφος στο «Θεμιστόκλειο» κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας που τα έδωσε όλα. Οι Παφίτες πήραν το δίποντο, μείωσαν στους δυο πόντους από την πρωτοπόρο Ομόνοια και πλέον το ντέρμπι της Δευτέρας 28ης Ιανουαρίου 2019 αποκτά τεράστια σημασία. Η Αναγέννηση με το βαθμό διατηρήθηκε τρίτη με 21 βαθμούς, δυο περισσότερους από το ΑΠΟΕΛ.

Ο Green Air Παφιακός μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι και προσαρμόστηκε στις γηπεδικές συνθήκες (σ.σ. στο ουδέτερο «Θεμιστόκλειο» κερδίζοντας με 25-18 το πρώτο σετ. Η Αναγέννηση προσπάθησε παρά τις αλλαγές στην βασική εξάδα – Κοσλόφσκι και Φελάχογλου (Σ.Σ απουσία Τοντόροβιτς).

Εξαιρετικό ήταν το δεύτερο σετ με την Αναγέννηση να… αναγεννάται, να κερδίζει το σετ με 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι. O Green Air Παφιακός ήταν ισοδύναμος αλλά δεν κατόρθωσε να αυξήσει το προβάδισμά του.

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα στο τρίτο σετ σε ένα φοβερό σετ για γερά νεύρα, με τον Green Air Παφιακό να επιβάλλεται στους έξτρα πόντους με 26-24 και να επανακτά το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Το γκραν – γκινιόλ συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ με την Αναγέννηση αυτή τη φορά να επιβάλλεται 27-25 και να ισοφαρίζει το ντέρμπι.

Στο τάι – μπρέικ η ομάδα του Αλεξάντερσεν ήταν καλύτερη και κέρδισε 15-09 αφού ξέφυγε στο σκορ κατακτώντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Τ. ΑΛΕΞΑΝΤΕΡΣΕΝ):Οικονομίδης, Χους, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης, Ουϊλιαν, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Kωνσταντινίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ( Γ. ΜΕΛΚΑ): Φελάχογλου, Κοσλόφσκι, Πέτρου, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο: Χρ. Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Tόφιας, Στέκας.

Εύκολο έργο και πάλι τετράδα
«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-06, 25-14,25-17)
Το ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στην 4η θέση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας μετά την εύκολη νίκη στο «Λευκόθεο» επί της ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν 19 βαθμούς, ένα περισσότερο από την 5η Νέα Σαλαμίνα. Η προσφυγική ομάδα προσπάθησε, αλλά δέχθηκε μια ήττα εντός προγράμματος.

Το πρώτο σετ το ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» εύκολα με 25-06 σε 18 λεπτά μόλις λεπτά. Η ανωτερότητα των «γαλαζοκιτρίνων» ήταν εμφανής και στο δεύτερο σετ εξασφαλίζοντας το σετ με 25-14. Η προσφυγική ομάδα έκανε την προσπάθειά της σε αυτό το σημείο του αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ προέβη σε αλλαγές, ενώ ο κόουτς Λούης Λοϊζου δοκίμασε παίκτες σε άλλες θέσεις.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν πάλι με αλλαγές με το ΑΠΟΕΛ (Σ.Σ. χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες) να επιβάλλεται 25-17 και να εξασφαλίζει το τρίποντο με 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Λ. ΛΟΪΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου – Λίμπερο1: Παντελή., Λίμπερο 2: Κυθραιώτης – Αλλαγές: Αβερκίου, Παναγίδης, Λαμπρινός, Φράγκου.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ( ΝΤ. ΛΕΤΣΙΕΦ): Αχιλλέως, Ιωαννίδης, Μιχαήλ,, Καρακατσάνης, Σεμένοφ, Ροντόλφο – Λίμπερο: Γεωργίου – Αλλαγές: Κωνσταντίνου, Γκράμμεσντορφ.