Απότομη προσγείωση για τον Ακρίτα Χλώρακας

Το βράδυ της Παρασκευής στο «Δασάκι» της Άχνας ο Ακρίτας Χλώρακας ηττήθηκε με το βαρύ 4-1 από τον Εθνικό Άχνας.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας η ομάδα του Άγγελου Ευθυμίου βρέθηκε νωρίς να χάνει στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά. Συγκεκριμένα ο Ανδρέας Ηλία σκόραρε για τον Εθνικό στο 6’ και στο 12’.

Μετά την  αρχική ψυχρολουσία ο Ακρίτας ισορρόπησε τον αγώνα δημιουργώντας και τις πρώτες καλές φάσεις.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το σωματείο της Χλώρακας μπήκε και πάλι στον αγώνα με το γκολ του έμπειρου Ούγκο Μουτίνιο. Το 2-1 υπέρ του Εθνικού ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Άχνας ευτύχησε να σκοράρει σχετικά νωρίς και να αποκτήσει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων. Συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό ο Χρήστος Μαραθωνίτης σημείωσε το 3-1.

Το παιχνίδι όμως είχε απόλυτο πρωταγωνιστή και αυτός δεν ήταν άλλος από τον Ανδρέα Ηλία. Ο 21χρονος Κύπριος επιθετικός με τρίτο προσωπικό του γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του. Στο 75ο λεπτό βρήκε και πάλι δίκτυα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Ο Ακρίτας προσπάθησε αρκετά όμως το αρχικό σοκ με τα δύο γκολ στοίχισε στην ομάδα.