Ανησύχησε αλλά νίκησε η Χρυσομηλιά Αγίου Αμβροσίου (pics)

Το “AthlitikaPress” ήταν παρών σ’ ένα ακόμη παιχνίδι του Αγροτικού ποδοσφαίρου (ΠΟΑΣΠ).

Συγκεκριμένα, το απόγευμα του Σαββάτου η δημοσιογραφική μας ομάδα ήταν στο Δημοτικό γήπεδο Μουττάλου, εκεί που η Χρυσομηλιά Αγίου Αμβροσίου Κερύνειας υποδέχθηκε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής Α’ Κατηγορίας τον ΠΑΣ Φοίνικα.

Η ομάδα του Κύπρου Παπαδημήτρη ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο εφετινό πρωτάθλημα,  κερδίζοντας με σκορ 4-1 την ομάδα της Γιαλιάς.

Τον δρόμο προς την νίκη για την Χρυσομηλιά άνοιξε ο Διονύσης Κεσίδης στο πρώτο μέρος. Το 1-0 ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι απόκτησαν αέρα δύο τερμάτων με τον Σόουζα να χρίζεται σκόρερ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Χρυσομηλιά θα έχει ένα ήσυχο απόγευμα, ο Φοίνικας κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πουλής μειώνοντας το σκορ σε 2-1.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επιτέθηκαν για να ισοφαρίσουν, αφήνοντας παράλληλα πολλά κενά πίσω στην άμυνα. Το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύτηκε η προσφυγική ομάδα, η οποία με γκολ των Ποποβίδη και Δημητρίου καθάρισε το ματς, παίρνοντας συνάμα το πρώτο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.