ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018: Η Κροατία με ανατροπή σκορ και προβλέψεων έγραψε Ιστορία

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5′; – Τι κι αν χρειάστηκε να παίξει για 3η συνεχόμενη φορά παράταση;

Η φοβερή Κροατία νίκησε με 2-1 την Αγγλία και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Μουντιάλ.

No, they are going home! Οι απίθανοι Κροάτες νίκησαν με 2-1 την Αγγλία σβήνοντας τα όνειρα των «λιονταριών» για να επιστρέψουν σε τελικό μετά από 50 χρόνια κι αντιθέτως έγραψαν ιστορία καθώς προκρίθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό Μουντιάλ!

Η Αγγλία ξεκίνησε ιδανικά το ματς, προηγήθηκε στο 5′ με την τρομερή εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ, αλλά δεν… τελείωσε το ματς στο καλό της πρώτο ημίχρονο.

Κι η Κροατία παρόλο που είχε παίξει δύο παρατάσεις (με Δανία, Ρωσία) στο δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονστική βρίσκοντας την ισοφάριση από τον Πέρισιτς στο 68′, είχαν δοκάρι με τον ίδιο στο 72′, κυριάρχησαν πλήρως στο γήπεδο και στο 109′ ήρθε το δεύτερο γκολ από τον Μάντζουκιτς για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.