Σφράγισαν το εισιτήριο για την τετράδα οι “Πετεινοί” (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)

Από: Μαρίνα Σταύρου

Την πρόκρισή της στην τελική τετράδα πανηγυρίζει η Γαλλία μετά την επικράτηση επί της Ουρουγουάης με σκορ 0-2.

Οι “Πετεινοί” του Ντιτιέ Ντεσιάμπ ήταν καλύτεροι από τους Ουρουγουανούς και με δυο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο σφράγισαν την είσοδό τους στην τετράδα του Μουντιάλ.

Το 0-1 για την Γαλλία πέτυχε ο Βαράν με γυριστή αριστουργηματική κεφαλιά στο 40ο λεπτό.

Το 0-2 σημείωσε ο Αντουάν Κρισμάν με σουτ-κεραυνό έξω από την περιοχή στο 61ο λεπτό, γκολ για το οποία φέρει βαρύτατη ευθύνη ο τερματοφύλακας της Ουρουγουάης, Μουσλέρα.

Ουρουγουάη (Οσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Γκοδίν, Χιμένες, Κάσερες, Νάντες (73′ Ουρεταβισκάγια), Τορέιρα, Βεσίνο,  Μπεντανκούρ (59′ Ροδρίγκες), Λασάλτ, Λουίς Σουάρες, Στουάνι (59′ Μάξι Γκόμες)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Βαράν, Ουμτιτί, Παβάρ, Ερναντές, Καντέ, Τολισό (79′ Ν’Ζονζί), Πογκμπά, Μπαπέ (88′ Ντεμπελέ), Γκριεζμάν (92′ Φεκίρ), Ζιρού.