Κρίμα και άδικο για τον Παγδατή

Κρίμα και άδικο για τον Μάρκο Παγδατή που ηττήθηκε με 3-2 (3-6, 4-6, 6-3, 7-6(4), 5-7) σετ από τον Κάρεν Κουτσάνοφ και αποκλείστηκε από το 2ο γύρο του Γουίμπλεντον. Ο πρωταθλητής μας έχανε με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2, άγγιξε την ανατροπή, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες.

Ο Ρώσος, νούμερο 40 της παγκόσμιας κατάταξης, πέτυχε δυο μπρέικ, στα ισάριθμα πρώτα σετ και προηγήθηκε με 2-0. Στο 3ο ο πρωταθλητής μας έκανε μπρέικ, διατήρησε το σέρβις του και μείωσε σε 2-1.

Το 4ο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τον Μάρκο, όμως, εξελίχθηκε εξαιρετικό. Ο Ρώσος προηγήθηκε με 5-3 και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με 3-1, αλλά δεν λογάριασε σωστά. Ο πρωταθλητής μας έκανε μπρέικ, οι δυο αντισφαιριστές διατήρησαν στη συνέχεια το σέρβις τους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ήρθε η ισοφάριση σε 2-2, 7-6 (4).

Στο 5ο και τελευταίο σετ ο Παγδατής έκανε υπερπροσπάθεια, προηγήθηκε με 3-2 και 40-0 στο 6ο γκέιμ, αλλά ο Ρώσος επέστρεψε, έσωσε το σέρβις του και στο τέλος κέρδισε με 7-5.